Jak wyglądają tłumaczenia?

Jeśli myślisz, że praca tłumacza jest lekka, łatwa i przyjemna to zdecydowanie jesteś w dużym błędzie. Każdy tłumacz musi perfekcyjnie znać język obcy w jakim operuje w swojej pracy. Nie chodzi tutaj jedynie o typowe sformułowania i znajomość najzwyklejszych słów ze słownika. Dobry tłumacz potrafi przetłumaczyć na inny język nawet slang podwórkowy oraz jest w stanie przekładać niektóre prace techniczne, ze znanych sobie zagadnień. Dobry tłumacz po pierwsze zajmuje się tłumaczeniem książek oraz różnego rodzaju ulotek. Najciężej tłumaczy się poezję, gdzie znaleźć można wiele słów fachowych oraz, co gorsze, sformułowań językowych archaicznych, które już dawno nie są używane.

Kolejna część pracy tłumacza to tłumaczenia przysięgłe. Do tego mianowane są osoby przez Ministerstwo Sprawiedliwości i tylko ci ludzie mogą się do tej pracy zabierać. Tłumacz przysięgły ma za zadanie przekładanie z jednego języka na drugi różnego rodzaju umów oraz dokumentów urzędowych. To niezwykle trudne, gdyż tam nie raz także znajdują się fachowe sformułowania. Ta praca jest również niezwykle odpowiedzialna. Wiele z tłumaczonych dokumentów ma ogromną rangę i ewentualna pomyłka nie może wchodzić tutaj w grę. Źle przetłumaczona treść może być przyczyną późniejszych sporów prawnych.

Jeszcze trudniejsze jest życie tłumacza technicznego. Ta osoba zajmuje się translacją tekstów specjalistycznych, na przykład prac naukowych czy instrukcji obsługi. Tutaj zdecydowanie potrzebna jest znajomość fachowego nazewnictwa z konkretnej branży, a do tego oczywiście wiedza na temat zagadnienia, które się tłumaczy.

Na koniec pozostają nam oczywiście tłumacze symultaniczni. Ci ludzie udają się na międzynarodowe spotkania gdzie są zobowiązani do tłumaczenia wypowiedzi na żywo. To jest naprawdę sztuka. Wiadomo jak wygląda wypowiedź. Jest nieskładna i zawiera wiele przerywników. Tłumacz musi to w ułamkach sekund zbierać w głowie i tworzyć tłumaczenie sensowne, które zrozumie odbiorca. Jak widać tłumacz nie ma lekkiego życia, a jego wynagrodzenie jest adekwatne do wykonywanej pracy.